Panther Cub Cross Country 2018 Yellowstone Conference Champs

By Breanne Thiel

This season was only the second year for Powell Middle School to have their own cross country program and the boys team won the 2018 Yellowstone Conference Middle School Championship. The Panther Cub team had three runners place in the top 10 – Daniel Merritt took first, Chance Franks placed third and Gunner Erickson placed seventh.

Head coach Tracy McArthur said that “support has been wonderful” for the middle school cross country program as previously the program was run in conjunction with the Powell High School program.

“This group really supported one another and I loved seeing all the friendships formed during the season. I enjoyed every practice,” McArthur said. “This group worked hard and didn’t complain.”

A total of 32 athletes – 10 girls and 22 boys – went out for cross country.

“The boys team really depended on one anther. They ran for each other and wanted to win the team title at every meet,” said McAthur.

The Panther Cub team won the team title in four of the five meets of the season with one of the first place finishes a tie with Cody.

“When we tied with Cody at the Rocky Meet, they decided to work hard the last two weeks so they could win the conference title,” said McArthur.

The hard work paid off for the Panther Cub team as they won the Yellowstone Middle School Conference Championships by 25 points with eight teams competing.

Powell was first with 42 points, Cody placed second with 67, Lander was third with 79, Worland finished fourth with 88, Riverton took fifth with 126, Lovell was sixth with 157, Rocky Mountain placed seventh with 191 and Thermoplis finished in eighth place with 200.

A total of 137 long distance runners ran in the boys race.

Daniel Merritt, an eighth grader, won the race with a time of 11:43.08 which comes to an average of a 5:52 mile.

At the middle school level, cross country races are 2 miles instead of a 5K or 3.1 miles.

Chance Franks, an seventh grader, finished third with a time of 12:00.65 – an average of a six minute mile.

Seventh grader Gunnar Erickson placed seventh with a time of 12:10.13 – an average of a 6:05 minute mile.

Eighth grader Simon Shoopman took 11th place with a time of 12:35.15 – an average of a 6:18 minute mile.

McArthur said that both Merritt and Shoopman “were great leaders as eighth graders and I am excited to get a great core back next year.”

The coach said that Franks was also a great leader explaining that at sticker meets – which is when racers put their name on a sticker and take the sticker off at the finish line which the officials then place the stickers on a board in the order in which the runners cross the finish line – Franks would “tell the other boys, ‘Put it above the “W” in Powell because that is what we are going to get today: a ‘W’!”

“I love that attitude,” said McArthur.

Last season the Lady Panther cub team only had four runners and so a team score was not able to be submitted at the conference meet because five runners are needed for a team score.

“Having 10 this year was awesome,” McArthur said for the girls team.

The Lady Panther Cub team finished seventh with 179 points.

Coach McArthur also wanted add a huge thank you to Pinnacle Bank for sponsoring the race – as their sponsorship is what brings Competitive Timing to the race. Competitive Timing is an electronic system where in each of the bibs the racers wear with their number is an electronic chip that accurately records time and placement of the runners.

“It makes the conference meet very accurate with the timing chips,” said McArthur, “the athletes love it.”

Panther Cub Results

1. Daniel Merritt 11:43.08, 3. Chance Franks 12:00.65, 7. Gunnar Erickson 12:10.13, 11. Simon Shoopman 12:35.15, 20. Marshal Lewis 12:54.86, 22. Parker Williams 12:57.89, 30. Kyle North 13:19.02, 34. Stuart Shoopman 13:23.82, 37. Isaiah Woyak 13:29.50, 59. Evan Staidle 14:21.68, 64. Terry Durham 14:32.27, 88. Cade Queen 15:10.41, 98. Gabe Rose 15:30.42, 109. Jacob Cameron 16:02.43, 116. Kenneth Bettger 16:42.91, 119. Asher Aguirre 16:47.28, 123. Yared Robirds 17:08.45, 128. Dyllun Spomer 17:53.29, 135. Cole Young 20:54.35

Boys Team Results

1. Powell 42, 2. Cody, 67, 3. Lander 79, 4. Worland 88, 5. Riverton 126, 6. Lovell 157, 7. Rocky Mountain 191, 8. Thermopolis 200

Lady Panther Cub Results

34. Meaghan McKeen 14:32.95, 73. Kiyoko Hayano 16:25.73, 77. Stacy Ruelas-Hertz 16:46.37, 80. Kinsly Braten 16:48.45, 89. Emma Brence 17:27.20, 97. Charlee Brence 18:20.94, 104. Annabelle Fleming 19:08.32, 105. Josie Griffin 19:29.14

Girls Team Results

1. Cody 36, 2. Lander 42, 3. Worland 100, 4. Lovell 107, 5. Riverton 113, 6. Thermopolis 152, 7. Powell 179

Powell Middle School Cross Country Results from Cody Invite

The Powell Middle School cross country team competed in their last regular season invitational in Cody on Thursday, September 27.

The Panther Cub team won the invite which makes the fifth team first place finish of the season. Powell had five top ten finishers. Daniel Merritt won the invite with a time of 12:32.46. Chance Franks placed fourth with a time of 12:51.74, Gunnar Erickson finished fifth posting a time of 12:53. 82, Simon Shoopman took eighth with a time of 13:24.75 and Parker Williams finished ninth posting a time of 13:33.06.

The Lady Panther Cub finished second.

The Powell Middle School cross country team will host the conference meet in Powell on Friday, October 5.

Panther Cub Results

1. Daniel Merritt 12:32.46, 4. Chance Franks 12:51.74, 5. Gunnar Erickson 12:53.82, 8. Simon Shoopman 13:24.75, 9. Parker Williams 13:33.06, 18. Marshall Lewis 14>01.74, 19. Stuart Shoopman 14:03.04, 24. Isaiah Woyak 14:39.54, 27. Terry Durham 14:55.94, 30. Evan Staidle 15:26.76, 33. Gabe Rose 15:53.92, 37. Cade Queen 16:17.90, 39. Kenneth Bettger 16:21. 35, 44. Jacob Cameron 17:02.62, 46. Daniel Franck 17:13.92, 51. Asher Aguirre 17:57.58, 57. Dyllun Spomer 17:57.58, 59. Yared Robirds 18:36.90, 61. Cole Young 21:00.00

Boys’ Team Results

1. Powell 27, 2. Cody 42, 3. Lovell 76, 4. Rocky Mountain 91

Lady Panther Cub Results

10. Meaghan McKeen 15:26.76, 24. Kiyoko Hayano 17:27.46, 28. Stacy Ruelas-Hertz 18:09.26, 29 Kinsley Braten 18:09.96, 31. Emma Brence 18:32.20, 38. Charlee Brence 21:09.32, 39. Josie Griffin 21:27.01

Girls’ Team Results

1. Cody 15, 2. Powell 46

 

Powell Middle School Cross Country Results from Worland Invite

On Thursday, September 20th the Powell Middle School cross country teams were one of seven schools who participated in the Worland Invitational. The Panther Cub team took first place for the fourth time this season with a total of 42 points and the Lady Panther Cub team finished sixth.

A total of 128 runners competed in the boys race with Powell’s Daniel Merritt coming in first place with a time of 11:28.81. Also finishing in the top 10 was Chance Franks who placed third posting a time of 11:41.94.

Panther Cub Results

1. Daniel Merritt 11:28.81, 3. Chance Franks 11:41.94, 11. Gunnar Erickson 12:15.22, 12. Simon Shoopman 12:17.42, 15. Parker Williams 12:28.95, 23. Marshall Lewis 12:57.27, 36. Stuart Shoopman 13:13.48, 47. Isaiah Woyak 13:42.10, 49. Terry Durham 13:49.97, 50. Evan Staidle 13:51.20, 69. Hyrum Jeide 14:20.85, 71. Cade Queen 14:30.57, 75. Gabe Rose 14:46.94, 78. Kenneth Bettger 14:54.02, 100. Jacob Cameron 15:52.25, 104. Asher Aguirre 16:05.66, 106. Daniel Franck 16:08.53, 111. Dyllun Spomer 16:21.01, 119. Yared Robirds 17:52.43, 121. Cole Young 18:08.99

Lady Panther Cub Results

26. Meaghan McKeen 14:13.68, 58. Kiyoko Hayano 16:10.00, 65. Stacy Ruelas-Hertz 16:21.00, 70. Emma Brence 16:38.00, 71. Kinsly Braten 16:47.00, 82. Charlee Brence 17:43.00, 97. Josie Griffin 19:27.00

Boys Team Results

1. Powell 42, 2. Cody 52, 3. Lander 62, 4. Riverton 95, 5. Worland 127, 6. Rocky Mountain 174, 7. Thermopolis 183

Girls Team Results

1. Cody 26, 2. Lander 53, 3. Worland 83, 4. Thermopolis 98, 5. Riverton 107, 6. Powell 154

 

Powell Middle School Results from Rocky Mountain Invite

By Breanne Thiel

On Monday, September 17th the Powell Middle School cross country teams competed in the Rocky Mountain Invitational where the Panther Cub team tied with Cody for first with 22 points and the Lady Panther Cub team took third with 44.

The Panther Cub team had four runners place in the top ten. Chance Franks took third with a time of 12:48, Gunnar Erickson placed fourth posting a time of 12:50, Daniel Merritt finished seventh having a time of 13:21 and Simon Shoopman finished the race in 13:23 for eighth place.

Two runners placed in the top ten for the Lady Panther Cub team. Kenzie Blajszczak finished fourth with a time of 15:09 and Meaghan McKeen finished 10th posting a time of 15:46.

Panther Cub Results

3. Chance Franks 12:48, 4. Gunnar Erickson 12:50, 7. Daniel Merritt 13:21, 8. Simon Shoopman 13:23, 13. Parker Williams 14:02, 17. Marshall Lewis 14:23, 18. Stuart Shoopman 14:36, 22. Isiah Woyak 15:03, 25. Evan Staidle 15:19, 26. Hyrum Jeide 15:19, 31. Cade Queen 15:43, 32. Terry Durham 15:44, 38. Gabe Rose 16:40, 42. Kenneth Bettger 17:36, 47. Jacob Cameron 18:50, 48. Daniel Franck 18:56, 52. Asher Aguirre 22:58, 54. Dyllun Spomer 23:39, 55. Cole Young 23:51, 58. Yared Robirds 24:41

Lady Panther Cub Results

10. Meaghan McKeen 15:46, 21. Kiyoko Hayano 17:53, 22. Kinsley Braten 18:12, 24. Stacy Reulas-Hertz 19:20, 31. Josie Griffin 20:65, 32. Emma Brence 20:56, 33. Charlee Brence 21:08

Panther Cub Cross Country Team Run Away with Title in Lander

By Breanne Thiel

The Powell Middle School cross country team competed at the Lander Invite on Thursday, September 13th. The Panther Cubs ran away with the title with 68 points – 21 points ahead of the second place Lander team. The first place title is the second of the season for the team out of the three races competed in thus far in the season. A total of 13 teams competed on the boy’s side of the competition.

Powell’s Chance Franks placed eighth out of the 221 runners who competed.

The Lady Panther Cubs placed 10th.

Panther Cub Results

8. Chance Franks 13:50, 11. Daniel Merritt 13.50, 14. Gunnar Erickson 14:05, 16. Simon Shoopman 14:23, 24. Parker Williams 14:40, 25. Kyle North 14:43, 49. Marshall Lewis 15:40, 51. Stuart Shoopman 15:42, 57. Isaiah Woyak 15:51, 70. Evan Staidle 16:11, 89. Hyrum Jeide 16:52, 93. Cade Queen 16:56, 97. Gabe Rose 17:01, 124. Terry Durham 17:49, 157. Daniel Franck 19:28, 168. Jacob Cameron 20:04, 179. Asher Aguirre 20:56, 196. Kenneth Bettger 22:42, 197. Yared Robirds 22:45, 199. Dyllun Spomer 22:59

Lady Panther Cub Results

17. Gabby Patterson 15:50, 40. Meaghan McKeen 16:58, 86. Kinsley Braten 18:48, 87. Kiyoko Hayano 18:59, 115. Stacey Ruelas-Hertz 20:25, 123. Emma Brence 20:47, 132. Charlene Brence 21:21, 145. Annabelle Fleming 22:53, 148. Josie Griffin 23:17

 

*** Side Note: In the results, teams were not listed under the individual results so if I missed a runner please let me know