2018 Panther Freshman Basketball Schedule

Tuesday, December 11

  • AWAY at Greybull, 6:15 p.m.

Friday, December 14 and Saturday, December 15

  • AWAY at Lovell Tournament
  • Game times for both days are TBD

Tuesday, December 18

  • HOME vs. Cody, 6:30 p.m.

Friday, December 21

  • HOME vs. Wyoming Indian, 2:30 p.m.

Saturday, January 5

  • AWAY at Buffalo Tournament, 10 a.m.

Tuesday, January 15

  • HOME vs. Lovell, noon

Saturday, January 19

  • HOME vs. Lander, noon

Thursday, January 24 – Rescheduled/Moved from January 8th

  • AWAY at Worland, 6:30 p.m.

Tuesday, January 29

  • HOME vs. Greybull, 5 p.m.

Monday, February 4

  • AWAY at Lovell, 6:30 p.m.

Friday, February 8

  • AWAY at Thermopolis, 4:30 p.m.

Monday, February 11

  • AWAY at Cody, 6:30 p.m.

Monday, February 15

  • AWAY at Lander, 3 p.m.

Tuesday, February 19

  • HOME vs. Worland, 6:30 p.m.

 

*** This schedule is as of November 22, 2018 and is subject to have changes occur throughout the season

2018 PHS Varsity Wrestling Schedule

Friday, December 7 and Saturday, December 8

  • HOME Powell Invitational
  • Start time on Friday is 1 p.m. and start time on Saturday is 9 a.m.

Friday, December 14 and Saturday, December 15

  • AWAY at Worland Inviational
  • Start time on Friday is 12:30 p.m. and start time on Saturday is 8:30 a.m.

Friday, January 4 and Saturday, January 5

  • AWAY at Bozeman Invitational
  • Start time on Friday is 11 a.m. and start time on Saturday is 10 a.m.

Friday, January 11 and Saturday, January 12

  • AWAY at Missoula Invitational
  • Start times for both days is TBD

Thursday, January 17

  • HOME dual vs. Laurel, 6 p.m.

Friday, January 18 and Saturday, January 19

  • AWAY at Lander Invitational
  • Start time on Friday is 1 p.m. and start time on Saturday is 9 a.m.

Tuesday, January 22

  • HOME Dual vs. Lovell, 6 p.m.

Friday, January 25 and Saturday, January 26

  • AWAY at Riverton Invitational (Ron Thon)
  • Start time for both Friday and Saturday is at 9 a.m.

Tuesday, January 29

  • HOME Dual vs. Greybull and Rocky Mountain, 6 p.m.

Friday, February 1

  • AWAY at Lander Dual, 6 p.m.

Tuesday, February 5

  • AWAY at Cody Dual, 6 p.m.

Friday, February 8

  • HOME Quadangular with Cody, Buffalo and Worland, 5 p.m.

Friday, February 15 and Saturday, February 16

  • HOSTING 3A West Regional Tournament
  • Start times for both days is TBD

Friday, February 22 and Saturday, February 23

  • AWAY at State Tournament
  • Start time for both days is 9 a.m.

 

*** This schedule is as of November 22, 2018 and is subject to have changes occur throughout the season

2018 PHS JV Wrestling Schedule

Friday, December 7 and Saturday, December 8

  • HOME Powell Invitational
  • Start time on Friday is 1 p.m. and start time on Saturday is 9 a.m.

Friday, December 14 and Saturday, December 15

  • AWAY at Worland Invitational
  • Start time on Friday is 12:30 p.m. and start time on Saturday is 8:30 a.m.

Thursday, January 17

  • HOME dual vs. Laurel, 6 p.m.

Friday, January 18 and Saturday January 19

  • AWAY at Lander Invitational
  • Start time on Friday is 1 p.m. and start time on Saturday is 9 a.m.

Tuesday, January 22

  • HOME dual vs. Lovell, 6 p.m.

Friday, January 25 and Saturday, January 26

  • AWAY at Riverton Invitational (Ron Thon)
  • Start time for both Friday and Saturday is 9 a.m.

Friday, February 1

  • AWAY at Lander Dual, 6 p.m.

Saturday, February 2

  • AWAY at Greybull Invitational, 10 a.m.

Tuesday, February 5

  • AWAY at Cody Dual, 6 p.m.

Friday, February 8

  • HOME Quadangular with Cody, Buffalo and Worland, 5 p.m.

 

*** This schedule is as of November 22, 2018 and is subject to have changes occur throughout the season

2018 PHS Boys Swimming Schedule

Friday, December 7

  • HOME Triangular with Cody and Worland, 5 p.m.

Saturday, December 8

  • AWAY at Cody Invitational, 10 a.m.

Saturday, December 15 

  • AWAY at Riverton Invitational, 10 a.m.

Tuesday, December 18

  • HOME Meet vs. Riverton, 4 p.m.

Friday, January 4

  • HOME Meet vs. Lander, 5 p.m.

Saturday, January 5

  • HOME Gene Dozah Invitational, 10 a.m.

Saturday, January 12

  • AWAY at Worland Invitational, 10 a.m.

Tuesday, January 15

  • HOME Triangular with Cody and Worland, 5 p.m.

Saturday, January 19

  • AWAY at Lander Invitational, 11 a.m.

Tuesday, January 22

  • AWAY at Worland Triangular with Cody, 5 p.m.

Friday, January 25

  • AWAY at Buffalo Meet, TBD

Saturday, January 26

  • AWAY at Campbell County Invitational, TBD

Friday, February 1

  • AWAY at 3A West Conference Tournament in Riverton, TBD

Friday, February 15 and Saturday, February 16

  • AWAY at State Swim and Dive Championships in Gillette, TBD

 

*** This schedule is as of November 22, 2018 and is subject to have changes occur throughout the season

Powell Swim Club Results from Spook Splash

The Powell Swim Club opened their winter season in Lander at the Spook Splash on Saturday, October 27th and Sunday, October 28th.

Patricia Christensen swam in the 9-10 age group

  • 100 Freestyle, 10th place, time of 1:26.92
  • 100 IM, 10th place, time of 1:42.68
  • 50 Backstroke, 10th place, time of 46.77 – improvement of 3.57 seconds
  • 50 Breaststroke, 12th place, time of 55.27
  • 50 Freestyle, 10th place, time of 37.33 – improvement of 6.34 seconds

Karee Cooley swam in the 9-10 age group

  • 100 Breaststroke, 6th place, time of 1:43.03 – improvement of 3.44 seconds
  • 100 Freestyle, 7th place, time of 1:23.28 – improvement of 1.97 seconds
  • 100 IM, 4th place, time of 1:29.08 – improvement of 4.76 seconds
  • 200 Freestyle, 4th place, time of 2:55.58 – improvement of 8.79 seconds
  • 50 Breaststroke, 6th place, time of 48.64 – improvement of 0.83 seconds
  • 50 Butterfly, 4th place, time of 42.92 – improvement of 2.67 seconds
  • 50 Freestyle, 8th place, time of 36.26 – improvement of 2.41 seconds

Kinley Cooley swam in the 11-12 age group

  • 100 Backstroke, 6th place, time of 1:19.99 – improvement of 8.79 seconds
  • 100 Breaststroke, 7th place, time of 1:34.70 – improvement of 0.54 seconds
  • 100 Freestyle, 19th place, time of 1:19.91 – improvement of 6.05 seconds
  • 100 IM, 18th place, time of 1:30.24 – improvement of 3.53 seconds
  • 50 Backstroke, 12th place, time of 37.05 – improvement of 1.86 seconds
  • 50 Breaststroke, 12th place, time of 44.66 – improvement of 0.93 seconds
  • 50 Butterfly, 24th place, time of 47.17 – improvement of 2.66 seconds
  • 50 Freestyle, 21st place, time of 34.29 – improvement of 2.37 seconds
  • 500 Freestyle, 4th place, time of 7:25.15 – improvement of 33 seconds

Kaitlin Diver swam in the 9-10 age group

  • 100 Backstroke, 14th place, time of 1:53.73 – improvement of 2.27 seconds
  • 100 Breaststroke, 15th place, time of 2:04.64 – improvement of 8.71 seconds
  • 100 Freestyle, 16th place, time of 1:39.20
  • 100 IM, 15th place, time of 1:52.66 – improvement of 0.39 seconds
  • 50 Backstroke, 21st place, time of 51.94 – improvement of 4.50 seconds
  • 50 Breaststroke, 14th place, time of 56.83 – improvement of 2.69 seconds
  • 50 Butterfly, 10th place, time of 52.98 – improvement of 4.50 seconds
  • 50 Freestyle, 11th place, time of 37.99 – improvement of 3.08 seconds
  • 500 Freestyle, 2nd place, time of 9:23.66

Kobus Diver swam in the 13-14 age group

  • 100 Backstroke, 19th place, time of 1:29.86 – improvement of 6.69 seconds
  • 100 Breaststroke, 14th place, time of 1:39.71 – improvement of 2.69 seconds
  • 100 Freestyle, 16th place, time of 1:15.37 – improvement of 5.46 seconds
  • 200 Freestyle, 10th place, time of 3:13.59
  • 200 Breaststroke, 14th place, time of 3:38.30
  • 200 Freestyle, 17th place, time of 2:54.65 – improvement of 8.77 seconds
  • 200 IM, 13th place, time of 3:19.80
  • 50 Freestyle, 18th place, time of 32.31 – improvement of 0.77 seconds
  • 500 Freestyle, 6th place, time of 7:31.24 – improvement of 1:03.40

Aiden Greenwald swam in the 11-12 age group

  • 100 Backstroke, 5th place, time of 1:29.23 – improvement of 2.93 seconds
  • 100 Breaststroke, 6th place, time of 1:35.59 – improvement of 9.20 seconds
  • 100 Freestyle, 4th place, time of 1:11.87 – improvement of 2.44 seconds
  • 100 IM, 6th place, time of 1:24.30 – improvement of 3.19 seconds
  • 200 Freestyle, 6th place, time of 1:24.39 – improvement of 5.02 seconds
  • 50 Backstroke, 7th place, time of 39.03 – improvement of 0.83 seconds
  • 50 Breaststroke, 5th place, time of 43.19
  • 50 Freestyle, 6th place, time of 30.23 – improvement of 1.67 seconds
  • 500 Freestyle, 3rd place, time of 7:28.16 – improvement of 11.27 seconds

Kaylen Greenwald swam in the 9-10 age group

  • 100 Backstroke, 10th place, time of 1:45.29 – improvement of 12.15 seconds
  • 100 Breaststroke, 13th place, time of 2:02.04 – improvement of 9.92 seconds
  • 100 Freestyle, 24th place, time of 1:50.16 – improvement of 7.2 seconds
  • 100 IM, 18th place, time of 1:55.18 – improvement of 15.33 seconds
  • 50 Backstroke, 12th place, time of 47.47 – improvement of 3.76 seconds
  • 50 Breaststroke, 15th place, time of 57.23
  • 50 Freestyle, 26th place, time of 44.04 – improvement of 4.87 seconds

Grace Harder swam in the 13-14 age group

  • 100 Butterfly, 4th place, time of 1:21.03 – improvement of 12.16 seconds
  • 200 Backstroke, 3rd place, time of 2:53.13 – improvement of 24.54 seconds
  • 200 Butterfly, 2nd place, time of 3:08.06 – improvement of 33.33 seconds

Lucia Harder swam in the 11-12 age group

  • 100 Butterfly, 2nd place, time of 1:18.42 – improvement of 9.44 seconds
  • 100 Freestyle, 6th place, time of 1:08.94 – improvement of 3.95 seconds
  • 100 IM, 3rd place, time of 1:16.79 – improvement of 8.80 seconds
  • 200 Freestyle, 3rd place, time of 2:34.35 – improvement of 12.77 seconds
  • 50 Backstroke, 3rd place, time of 34.22 – improvement of 3.61 seconds
  • 50 Breaststroke, 3rd place, time of 40.67 – improvement of 2.92 seconds
  • 50 Butterfly, 2nd place, time of 32.64 – improvement of 2.72 seconds
  • 50 Freestyle, 3rd place, time of 29.65 – improvement of 2.09 seconds

Kiyoko Hayano swam in the 11-12 age group

  • 100 Backstroke, 4th place, time of 1:18.66 – improvement of 0.33 seconds
  • 100 Breaststroke, 5th place, time of 1:29.12 – improvement of 0.50 seconds
  • 100 Freestyle, 4th place, time of 1:08.95
  • 100 IM, 8th place, time of 1:18.84
  • 50 Backstroke, 6th place, time of 35.76
  • 50 Breaststroke, 5th place, time of 41.17
  • 50 Freestyle, 6th place, time of 30.13

Nathan Johnston swam in the 13-14 age group

  • 100 Breaststroke, 3rd place, time of 1:10.39
  • 100 Butterfly, 5th place, time of 1:05.37 – improvement of 3.30 seconds
  • 100 Freestyle, 4th place, time of 57.13
  • 200 Breaststroke, 3rd place, time of 2:36.64
  • 200 IM, 5th place, time of 2:12.64 – improvement of 5.68 seconds
  • 50 Freestyle, 6th place, time of 26.27
  • 500 Freestyle, 2nd place, time of 5:52.45

Gabriel Rose swam in the 11-12 age group

  • 100 Backstroke, 4th place, time of 1:28.31 – improvement of 3.90 seconds
  • 100 Breaststroke, 7th place, time of 1:36.24 – improvement of 8.88 seconds
  • 100 Freestyle, 10th place, time of 1:18.17 – improvement of 6.87 seconds
  • 100 IM, 4th place, time of 1:24.00 – improvement of 9.23 seconds
  • 200 Freestyle, 11th place, time of 2:50.94 – improvement of 13.83 seconds
  • 50 backstroke, 10th place, time of 40.28 – improvement of 3.35 seconds
  • 50 Breaststroke, 6th place, time of 44.83 – improvement of 4.61 seconds
  • 50 Butterfly, 6th place, time of 37.89 – improvement of 4.45 seconds
  • 50 Freestyle, 17th place, time of 37.02 – improvement of 0.05 seconds

The next competition for the Powell Swim Club will be on Saturday, November 17th and Sunday, November 18th in Cody at the Polar Bear Splash in Cody